Szukając przepisu na uniwersalny i ponadczasowy wystrój łazienki warto sięgnąć po biel. To barwa, która właściwie od zawsze kojarzona jest z czystością, świeżością i higieną. Dlatego doskonale sprawdza się w przestrzeniach sanitarno-kąpielowych, gdzie kwestie te pozostają na pierwszym planie. Biel ma jednak o wiele więcej zalet, które uczynią naszą łazienkę wyjątkową.
Bielszy odcień bieli
Typowym kolorem dedykowanym przestrzeniom sanitarno-kąpielowym jest biel alpejska. Barwa ta, zwana też sanitarną, to nieco cieplejszy odcień bieli zaprojektowany specjalnie do łazienek. Została ona zdefiniowana w 1987 roku przez Europejskie Fachverband für Sanitär-Keramische Industrie (profesjonalne stowarzyszenie przemysłu ceramiki sanitarnej) i ma na celu zapewnienie świeżości w łazience, przy jednoczesnym zwiększeniu poczucia przestrzeni i światła. Kolor ten reprezentuje również higienę i czystość, dlatego idealnie sprawdza się jako wybarwienie ceramiki sanitarnej.
,,Nie bez powodu klienci najchętniej wybierają do łazienki białą ceramikę. Jako architekt, zwykle rekomenduję taki wybór z uwagi na jej uniwersalność, praktyczny charakter oraz dostęp do szerokiego asortymentu modeli, wymiarów, kształtów i odcieni bieli w kolekcjach producentów. Gdy zależy nam na umywalce w nietypowej asymetrii albo misce WC z funkcją bidetu, to bez najmniejszego problemu uda się nam dobrać idealny model właśnie w wersji białej.” - mówi Kseniia Kryzhnenko, architekt wnętrz z pracowni Decoroom.
Szukając dobrych i sprawdzonych sanitariatów do białej łazienki warto sięgnąć po te, które gwarantują, że ich kolor, bez względu na rodzaj padającego światła i upływ czasu, pozostanie niezmieniony. Takie produkty odnajdziemy w ofercie marki Geberit, której ceramika pokryta jest specjalną warstwą ochronną, ułatwiającą utrzymanie czystości, ale i zapewniającą trwałość koloru. Doskonałym na to przykładem może być seria umywalek ceramicznych Geberit Variform, która dzięki bogactwu wzorów, rozmiarów i wariantów umywalek pozwala nie tylko cieszyć się czystą bielą bez zarysowań, ale też dowolnie kreować wystrój przestrzeni. Dostępne warianty i różnorodne kształty - okrągłe, owalne, prostokątne, stawiane na blat lub podblatowe sprawią, że nasza biała łazienka na pewno nie będzie nudna.
Biel w duecie, czyli szafka z umywalką
By uzyskać efekt lśniącej i świeżej łazienki, białą ceramikę sanitarną warto uzupełnić meblami w tym samym kolorze. Możemy samodzielnie skompletować te elementy, bądź też zamówić meble na wymiar u stolarza. O wiele jednak prościej jest sięgnąć po gotowe zestawy. Są one dobrze spasowane, ciekawie zaprojektowane i łatwe w montażu. Tak jak np. kolekcja Geberit Modo, która dzięki trwałej, pięknej ceramice oraz dopasowanym, designerskim meblom pozwala pięknie zaaranżować strefę umywalki w białym kolorze właśnie. Nowoczesny i elegancki design sprawia, że Geberit Modo idealnie wpasowuje się w modne aranżacje łazienek. Charakterystyczne geometryczne bryły oraz dopracowane linie wykończenia tworzą wyszukany wygląd. Wyróżnikiem serii jest wyraziste wzornictwo i klasyczny design. Prosta forma pozbawiona ozdobników z pewnością ułatwi utrzymanie czystości.
Pamiętajmy przy tym, że sama biel w łazience nie zapewni efektu higienicznej czystości, jeśli wokół nie utrzymamy właściwego porządku. Dlatego wybierając meble do łazienki należy zwrócić szczególną uwagę na systemy przechowywania, jakie oferują. Dotyczy to nie tylko białych mebli, ale każdych. Tylko dobra organizacja szafek czy szuflad zapewni komfort ich użytkowania. Tak jest w przypadku wspomnianej już seria Geberit Modo. Dwie, pojemne szuflady w każdej z szafek zapewniają wygodne przechowywanie wszystkich łazienkowych akcesoriów. To seria idealna do każdej łazienki, w której potrzebna jest komfortowa i pięknie wyglądająca strefa umywalki.
Łazienka w stylu total look
Stawiając na biel w łazience, możemy także pójść na całość i zdecydować się na aranżację w stylu total look. ,,Często zleży nam na optycznym powiększeniu i rozjaśnieniu małego pomieszczenia, zwłaszcza w przypadkach, gdy łazienka nie ma dostępu do światła dziennego.” podkreśla architektka Kseniia Kryzhnenko, architekt wnętrz Decoroom. Białe płytki na ścianach i podłodze, białe meble i ceramika, a nawet armatura oraz wanna czy brodzik – to przepis na całkowicie białą przestrzeń kąpielową. By dodać jej charakteru należy jednak postawić na designerskie produkty, które wyróżnią się na jednolitym tle nie kolorem, ale formą, materiałem czy strukturą. Takie właśnie są ultra płaskie i wyjątkowo eleganckie brodziki Geberit Sestra wykonane są z trwałego materiału łączącego proszek mineralny (zmielone naturalne minerały) i żywicę syntetyczną, co w połączeniu daje wygodną, strukturalną powierzchnię użytkową. Kształt i technologia zainspirowana odpływem liniowym Geberit CleanLine gwarantuje zarówno nowoczesny design, maksymalną higienę, jak i wysoką wydajność. Z wierzchu brodziki zabezpieczone są trwałą żelkotową powłoką, wykazującą dużą odporność na uszkodzenia i zarysowania oraz na działanie promieniowania słonecznego, co gwarantuje piękny odcień bieli na lata. Teksturowana powierzchnia zaś jest przyjemna w dotyku i posiada wyjątkowe właściwości antypoślizgowe (klasa C), co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa przy korzystaniu z prysznica.
W stylu skandynawskim – biel ocieplona drewnem
Dla tych jednak, którzy biel odbierają jako kolor zbyt zimnym, doskonałym sposobem na urządzenie białej łazienki będzie ocieplenie jej drewnem – tak, jak to robią nasi sąsiedzi z Północy. Jak podkreśla architektka Kseniia Kryzhnenko: ,,W modnych łazienkach stylizowanych na nutę rustykalną lub boho pierwsze skrzypce zagrają dobrze dopasowane materiały i tekstury – tu sprawdzą się płytki małych formatów z fazowaniem, płytki patchworkowe czy kolorowa armatura. Beż, biel i drewno nadadzą nowoczesnego wyrazu klasycznej łazience, inspirowanej naturą. ”
Kolor biały połączony z elementami drewnianymi to bowiem kwintesencja stylu skandynawskiego, który opiera się na naturalności i prostocie. Podczas, gdy białe elementy emanują prostą, stylową elegancją, drewno wprowadza do pomieszczenia ciepło, budując przytulny klimat. Stąd szafka podumywalkowa wykonana z litego drewna lub z frontami z jego dekorem stanowić będzie harmonijne uzupełnienie łazienki z białymi płytkami i ceramiką łazienkową. Taki ponadczasowy design oferuje seria łazienkowa Geberit Smyle. Nowoczesne wzornictwo i ozdobne, miękkie linie tworzą relaksującą i pozytywną atmosferę w łazience oraz wprowadzają harmonię i lekkość. Modułowa koncepcja mebli, różne możliwości kombinacji w zależności od gustu i potrzeb przechowywania, dają zaś nieograniczone możliwości projektowe. Dzięki wyraźnemu wyczuciu porządku i efektywnemu wykorzystaniu pomieszczenia, Geberit Smyle pozwala osiągnąć najwyższy poziom wygody w łazience urządzonej nie tylko w stylu skandynawskim.
Wspomniane kolekcje Geberit Variform, Modo i Smyle, będące wcześniej w portfolio marki Koło, od 1 kwietnia 2023 wzmocniły ofertę ceramiczną Geberit.
Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).
Link do strony artykułu: https://wwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/ponadczasowa-biel-w-lazience